WDSL
ID:
PIN:
Prędkość:
Prędkość
Okres umowy:
Czas trwania umowy
Opcja:
Słowniczek pojęć

IPTV (ang. Internet Protocol Television) - technika umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP (Internet lub Intranet). Najczęstszym błędem jest utożsamianie technologii IPTV z oglądaniem na ekranie komputera ściągniętych z Internetu plików wideo lub też korzystaniem z transmisji strumieniowej (YouTube, serwisy VOD) z poziomu stron www. Do korzystania z IPTV nie jest potrzebny komputer. Warto też zwrócić uwagę, że pełne wykorzystanie technologii IPTV możliwe jest w sieciach LAN u lokalnych operatorów, w przeciwieństwie do innych technologii np. DSL wykorzystywanych przez duże telekomy, gdzie przepustowość łącz jest mniejsza.

EPG (ang. Electronic Program Guide) — elektroniczny program telewizyjny, zawierający wszystkie aktualne informacje o nadawanych programach i audycjach, bez którego abonenci nie wyobrażają sobie odbioru N cyfrowej. EPG zastępuje archaiczną telegazetę i wypiera drukowane teleprzewodniki. Jest niezbędny, jeśli chcesz zaprogramować nagranie ulubionego serialu oraz jeśli chcesz się dowiedzieć, o czym jest program przyrodniczy tajemniczo zatytułowany „Dzicy lokatorzy".

VoD (ang. Video on Demand) — treści wideo na życzenie. W gruncie rzeczy usługa ta przypomina korzystanie z wirtualnej wypożyczalni wideo. Posługując się przyjaznym dla użytkownika interfejsem wyświetlanym na ekranie telewizora, odszukuje on interesujący nas tytuł, a po zapoznaniu się z podstawowymi in-formacjami na jego temat, obejrzeniu zwiastuna, może rozpocząć seans. Rozliczenie takiej usługi może odbywać się w różny sposób. Płaci się za pojedynczą projekcję, za dostęp do całego kanału czy też wybranych gatunków filmów, itp. Niektórzy operatorzy oferują także darmowe usługi VoD.

ISP (ang. Internet Service Provider) — lokalny dostawca Internetu. Obecnie rzadko już spotyka się operatora, który dostarcza jedynie sam Internet. Coraz częściej w ofercie ISP znajduje się bardzo zaawansowana telewizja cyfrowa, telefonia cyfrowa, również mobilna, a ostatnio także zaawansowane usługi inteligentnego domu, takie jak monitoring, zdalne zarządzanie zabezpieczeniami i mediami w domu.

innowacyjna gospodarka